شومینه چیست  قسمت هشتم

شومینه چیست قسمت هشتم

شومینه چیست؟ قسمت هشتم

 بین هوای داخل آتشدان شومینه و هوای داخل اتاق، اختلاف تراکم وجود دارد، در نتیجه هوای سرد درون خانه به سمت شعله های شومینه سنتی هدایت شده و بهمراه انرژی گرمایی داخل شومینه از طریق دودکش به فضای بیرون هدایت می شود. بنابراین شومینه سنتی قدیمی تنها می تواند فضای کمی از اطراف خود را از طریق تابش گرمایی هیزم ها گرم کند.

معایب شومینه های سنتی:

1-در تعداد زیادی از شومینه ها از موادی مثل آجرهای سفالی، سیمان، گچ و سنگ ساخته شده اند که هیچ کدام ضریب رسانایی بالایی ندارند.

2- سطوح شومینه سنتی بدلیل عدم رسانایی، تقریباً هیچ نقشی در انتقال گرمایش بر عهده ندارند زیرا بین دیوارها و کف زمین قرار گرفته اند و در نتیجه رسانش این سطوح برای گرم کردن خانه موثر نیست.

3-  به دلیل ضخامت زیاد مصالح به کار رفته در ساخت شومینه سنتی، گرما به سختی از مصالح عبور می کند.

4-  بین هوای داخل آتشدان شومینه و هوای داخل اتاق، اختلاف تراکم وجود دارد، در نتیجه هوای سرد درون خانه به سمت شعله های شومینه سنتی هدایت شده و بهمراه انرژی گرمایی داخل شومینه از طریق دودکش به فضای بیرون هدایت می شود. بنابراین شومینه سنتی قدیمی تنها می تواند فضای کمی از اطراف خود را از طریق تابش گرمایی هیزم ها گرم کند.

5- شومینه سنتی گاز کربن منو اکسید تولید می کند و این گاز به طور کامل از طریق دودکش دفع نمی شود، بنابراین بهتر است همه درزها را ایزوله و یا به طور کامل نپوشانید و به این ترتیب اجازه دهید گازهای خطرناک متصاعد شده راهی برای خروج پیدا کنند.

6- استفاده از کلاهک روی خروجی هواکش شومینه در بام خانه بسیار مهم است. مسدود شدن هواکش می تواند باعث افزایش چند برابری مسمومیت با گاز یا خفگی شوند. برای جلوگیری از ورود سوسک ها، حشره ها و دیگر جانوران از راه خروجی های وسایل گازسوز، بهترین راه حل استفاده از توری های فلزی است.

7- از حفاظ جلوی شومینه برای خشک کردن لباس استفاده نکنید. این کار باعث گرم شدن بیش از حد لباسها شده و احتمال آتش سوزی وجود دارد.

8- اسپری و مواد اشتعالزای دیگر را از جلوی شومینه دور نگه دارید، زیرا امکان انفجار و آتش سوزی وجود دارد.

9-  یکی دیگر از معایب شومینه های سنتی به خصوص برای کسانیکه حیوانات خانگی و یا بچه کوچک دارند نداشتن حفاظ در جلوی آن است که ممکن است موجب سوختن کودک و ایجاد خطر شود.

مزایای دکوراسیون داخلی با شومینه الکلی، شومینه تبخیری و شومینه برقی:

محصولات و ابداعات حوزه دکوراسیون داخلی روز به روز در حال پیشرفت هستند. شاید گذشتگان ما هیچگاه فکر نمی کردند که روزی به جای شومینه هیزمی سنتی، کنار یک شومینه برقی مدرن بنشینند و با کنترل از راه دور، میزان نور و گرمای آن را تنطیم کنند و یا از شومینه های الکلی رومیزی و دیگر شومینه های مدرن برای زیبایی منزل خود بعنوان یک شومینه پرتابل (شومینه قابل حمل) استفاده کنند. آنهایی که خیلی به تزیینات دکوراسیون داخلی منزل اهمیت می دهند خوب می دانند که یک وسیله تزئینی که در قلب آن شعله های آتش برقی یا الکلی خودنمایی می کند چقدر می تواند جذاب باشد. از حالت شاعرانه که خارج شویم باید گفت که شومینه برقی و شومینه اتانولی در مدلهای از نوع شومینه دیواری، شومینه رومیزی، شومینه مدرن و شومینه کلاسیک تولید می شوند و با طراحی و شکل ساخت فوق العاده زیبا و مدرنی که دارند به راحتی با هر مدل دکوراسیونی هماهنگ می شوند.

 

 

Leave your reply

*
**Not Published
*Site url with http://
*
Product successfully added to the product comparison!